7-те най-чести грешки при ремонт на дома
И основни съвети как ремонтът да не се превърне в доста скъп кошмар
Много често в групите в социалните мрежи се задава следния въпрос: „Предстои ми ремонт на … От къде да започна и за какво да внимавам?“ Тази статия е за всички, които искат да научат кои грешки се допускат най-често при ремонт на дома. И какво да не правят, когато стартират ремонтни дейности.
Независимо дали сте на прага на новото си жилище или желаете да обновите дома си с лек и козметичен ремонт, неминуемо срещате повече трудности, отколкото сте очаквали. И това е съвсем нормално. 99% от клиентите не са нито интериорни дизайнери, нито технически лица, които са запознати с процесите, материалите, последователността на дейностите, или знаят как да определят реалистичен бюджет.
Грешка 1: Определяте нереалистично време и бюджет, нужни за ремонта
Най-добрият съвет, който можем да ви дадем е да забравите телевизионните предавания, където за 4-5 дни се преобразяват цели домове. Това става по телевизията, но не и в реалността. Всяко нещо изисква технологично време, последователността на дейностите трябва да се спазва, освен ако не искате да правите нещо по два пъти. Винаги изисквайте майсторите да ви дадат срок за изпълнение на ангажиментите си, но имайте предвид, че ще отнеме повече. Особено ако работата, която трябва да се свърши, зависи от различни изпълнители. Приемете от самото начало, че има вероятност не всичко да /нищо няма да/ върви по план.
Определянето на реалистичен бюджет е най-същественото, независимо дали правите цялостен ремонт, строите нова къща или освежавате определена стая. Нашият съвет е просто да потърсите изпълнители, които да дойдат, да видят и да изготвят оферта за вас. Не търсете цени в интернет, не питайте колко струва еди-какво си по групите и не се подвеждайте по разкази на познати. Най-точната оферта ще получите след измерване и оглед на помещението или ако имате готов проект от интериорен дизайнер. Съберете оферти от няколко изпълнители, проучете предварително цените на мебели, настилки, техника и след сумирането им добавете 20% застраховка за неща, които в началото няма как да знаете дали ще изникнат. Ако нямате толкова средства, върнете се в началото и преразгледайте какво искате.
Грешка 2: Наемате грешен изпълнител
Как да изберем правилния изпълнител за дизайн/ремонт е въпрос за 1 милион долара. И проблемът опира до това, че всичко е специфично и индивидуално и зависи само от клиента.
Вие търсите майстор за банята си или дизайнер, който да направи проект за новия ви дом. Първата стъпка е да потърсите препоръки за различни изпълнители или дизайнери и да помолите да ви изпратят портфолио или снимки на изпълнени обекти. В днешно време е елементарно да имаш страница в социалните медии или интернет сайт.
Както писахме по-горе, изпълнителят трябва да види обекта и да направи измервания. Само защото някой е добър дизайнер или майстор, не означава, че ще бъде подходящ за вас. Имате ли същата естетика? Приоритети? Ако този човек не ви зададе много въпроси относно вашите нужди, изисквания, желания и начин на живот, ако не ви даде съвети и предложения, за които вие не сте се сетили, може би не е правилният избор.
Комуникацията е важна
Ако предстои дълъг ремонт на дома ви, ще комуникирате често и трябва да може лесно да се свързвате с изпълнителя, да ви изслушва и да отговаря на въпросите ви. Доверете се на професионалист, който говори от опит, споделя за предишната си работа и ви дава предложения. По-добре избягвайте тези с високопарните приказки и обещанията за „цветя и рози“.
Разбира се няма как да не споменем и цената. Ако правилно си напишете домашното и съберете достатъчно оферти, лесно ще се ориентирате в какви граници се движат цените. За жалост в строителството правилото „Евтиното излиза скъпо“ важи в пълна сила. Винаги подхождайте със съмнение към прекалено ниските оферти. Добрите професионалисти работят качествено, използват материалите рационално, имат професионални машини и най-вече държат на името си. Такива хора инвестират в това клиентите им да са доволни и да ги препоръчват, затова и трудът им се заплаща подобаващо.
Грешка 3: Започвате ремонт или строителство без предварителен план
Това че ремонтите рядко се движат по план, не означава, че не ви е нужен такъв. Най-малкото трябва да знаете какво искате да се получи, когато всичко приключи ремонтът на дома или поменещието ви. Да имате в главата си крайната цел на реновацията или строителството е правилният подход от самото начало.
В миналото имаше списания, които ни показваха тенденциите в интериора. Сега всичко е в нашия телефон и трябва просто да потърсим вдъхновение. В социалните медии Facebook, Pinterest, Instagram има изобилие от снимки, визуализации, реализирани проекти, съвети и информация. Харесайте си предварително визия и попитайте вашия дизайнер или майстор дали може да се реализира във вашето конкретно пространство. Все пак няма как да гледате визуализация на хол 120 кв.м и да го пренесете във вашите 20 кв.м, но има идеи, цветови комбинации, декоративни елементи, които са лесно приложими навсякъде.
Бъдете реалисти
Най-голямата грешка, която може да допуснете, е да сменяте често желанията си без да го съобразите с вече свършената работа. Не е добре след като са прекарани тръбите в банята, да решите, че искате душът да е на другата стена или да са монтирани шкафовете в кухнята, а да купите съдомиялна за вграждане, която е с 5 см по-широка. Всяка промяна или недомислица в началото ще ви струва пари и време накрая.
И последно, обсъдете предварително с членовете на семейството си предстоящия ремонт. Ще е удобна ли височината на ключовете за осветлението за всички, ще е необходима ли повече светлина в банята, разположението на кухнята оптимално ли е за всички, които я използват? Да, има си стандарти и отстояния, които трябва да се спазват, но удобството на хората е не по-малко важно.
Грешка 4: Жертваме функционалност заради тенденции
Когато правим ремонт дори на една стая, ние инвестираме в нея време, средства, но и бъдеще. Не са много хората, които могат да си позволят да ремонтират често и затова е важно да се мисли в перспектива. Тенденциите са краткотрайни, но добрият дизайн трае вечно. Не жертвайте функционалността, за да живеете в дом от картинка. Ако не сте сигурни, консултирайте се с дизайнер и обсъдете възможностите.
Има много начини да променяте интериора си във времето чрез акценти, мебели и аксесоари, но някoи нeщa кaтo пoдoви нacтилки, облицовки, врaти, плoчки и т.н., нe ce cмeнят лecнo и чecтo. Зaлoжeтe нe нa aктуaлнoтo в мoмeнтa, a нa прaктичнoтo, кoeтo щe ви хaрecвa и cлeд 5 гoдини.
Грешка 5: Прикриване на проблемите
Често в търсене на по-икономичен вариант за реновация на дома, собствениците правят компромис и търсят начин да прикрият проблемните места вместо да ги отстранят. Мислете дългосрочно – ако дограмата на прозорците е стара, сменете я преди да направите освежаващия ремонт; ако лепите нови плочки в банята, подменете старите тръби и сложете хидроизолация, за да се предпазите от течове; сменете старото ел. табло или инсталация и се уверете, че те са подходящи за настоящото ви потребление; преди да купите новите си мебели и уреди, уверете се че ще минат през вратите, както и безброй други примери.
Всички тези дейности са скъпи и трудоемки, но се замислете как инвестирате в материали и труд, за да заличите петно от теч на стената и само след месец то избива отново. Или лепите нови плочки и след половин година съседът от долния етаж се оплаква, че има теч от вашата баня и трябва да разбивате всичко.
Грешка 6: Импулсивни покупки
Най-големият враг на бюджета са импулсивните и необмислени покупки. Ситуациите, при които купувате нещо, което стои прекрасно в магазина или е на промоция в момента. Но, когато го пренесете във вашия интериор, не съответства на разположението и наличното пространство. Ако е необходимо, разходете се няколко пъти до магазина, но измерете правилно.
Нашият съвет е винаги да пазарувате със списък и ролетка.
Още по-голяма опасност представлява онлайн пазаруването на мебели, боя, настилки и т.н. Колкото и да е удобно, за съжаление не ви дава точна представа за цвета, размерите и релефа на продуктите. Дори и да има възможност за връщане, когато става въпрос за обемни мебели, е много неизгодно.
Обмислете целия ремонт на дома ви – цвят на пода, цвят на стената, шкаф, изкуствено и естествено осветление, както и другите елементи. Как всички тези парчета ще стоят заедно, за да създадат хармоничен и функционален интериор, подходящ точно за вас.
Грешка 7: Икономия от труд и материали
Строителните материали не са перо за икономия и в това се уверява всеки, който прави компромис с тях. Дали след 1, 5 или 10 години, лошите последствия ще се проявят. За да сте сигурни, че във вашия обект се влагат точно материалите, на които държите, може да се договорите с изпълнителя да ги купувате лично. Но така трябва да доставяте материали в нужните срокове, както и да пренасяте тежки пакети. Някои изпълнители предлагат те да закупуват и доставят материалите, като отчитат направените разходи и получават съответното заплащане за услугата. А може и материалите да са включени в офертата и тя да е крайна, което да ви предпази от евентуалната им промяна с времето. Преценете кой вариант е най-добър за вас и го обсъдете със своя майстор.
Цената на труда е друг ключов момент. Все пак и най-качествените и скъпи плочки няма да се залепят сами на стените. Добрите майстори работят умело, не хабят материалите и изпипват детайлите. Помислете дали си струва риска да приемете най-ниската цена за лепене на едни скъпи и дълго чакани плочки. И дали си заслужава да инвестирате в материал за декоративна мазилка, който никак не е евтин, а после да се упражнявате сами да я направите в ново ремонтирания си хол.
Да, качеството на материалите е решаващо, но кой и как ги използва не е без значение. Потърсете проверени майстори и винаги се доверявайте на професионалисти за ремонт на дома си.
Вашият коментарCancel Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
1 Comment
5 основни типа блог статии за вашия контент – Perfecta Marketing
[…] реагираме позитивно на негативните коментари“, „7-те най-чести грешки при ремонт на дома“, привличат вниманието, когато споделяте съдържанието […]